اخلاق در خانواده

اخلاق خانواده يكي از شاخه‌هاي اخلاق است و اسلام نيز با توجه ويژه اي كه به بنيان خانواده به عنوان برترين بنيان در اسلام(مطابق حديث نقل شده از پيامبر) نموده است تعاليم بسياري در اين مورد دارد.

جايگاه اخلاق خانواده در نزد حكماء

اخلاق خانواده يكي از شاخه‌هاي اخلاق است كه حكما و دانشمندان تدوين كننده علم اخلاق از قديم به آن توجه ويژه مي‌نموده‌اند. به عنوان نمونه ارسطو فيلسوف بزرگ يونان باستان در فلسفه سياست با تأكيد بر اين نكته كه «هر شهري از خانواده‌ها فراهم مي‌آيد»، جايگاه خاصي براي خانواده قايل بوده و بخش اول كتاب سياست را به بحث تدبير منزل اختصاص داده است و حكماي يونان، تدبير منزل را دومين قسم از اقسام سه‌گانه حكمت علمي، به همراه تهذيب اخلاق (قسم اول) و سياست مدرن (قسم سوم) برشمرده‌اند. 

نگاه اسلام به خانواده

تكريم و تعظيم خانواده در اسلام بسيار ممتاز است. كتاب آسماني اسلام به ازدواج و تشكيل خانواده توصيه بسياري مي‌نمايد و پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم مي‌فرمايند: «ما بني في الاسلام بناء احب الي الله من التزويج؛ هيچ بنايي در اسلام محبوب‌تر از بنيان خانواده برپا نشده است و در احاديث ديگر معصومين عليهم‌السلام، به شدت به ازدواج توصيه گرديده و عزوبت نهي شده است.


نوشته شده توسط زينب | ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۷:۲۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |