حديث ثقلين

«حديث ثقلين»، كه چون قرآن و اهل بيت در آن ثقلين خوانده شده اند به اين نام معروف شده، حديثي است صحيح كه نزد علماي همه مذاهب اسلامي معتبر است و شيعيان آن را از دلايل امامت و خلافت بلافصل امير المؤمنين علي بن ابي طالب (ع) مي شمارند.

مطابق با روايات پيامبر در واپسين روزهاي عمر شريف خويش به عنوان وصيتي هميشگي براي امت خود فرمودند: «إنّي تاركٌ فيكم الثّقلين كتاب الله و عترتي لن يفترقا حتّي يردا عليّ الحوض ما إن تمسّكتم بهما لن تضّلوا و لن تزّلوا؛ من در ميان شما امت دو چيز نفيس وزين و گرانبهايي را باقي گذرنده‌ام كه كتاب خدا و عترت من، كه اهل بيت منند، كه اين دو هرگز از همديگر جدا نمي‌شوند تا وقتي كه بر من نزد حوض كوثر وارد شوند. مادامي كه به اين دو تمسك بجوييد گمراه نمي شويد و نمي لغزيد».

مفهوم ثقلين :

واژه «ثقلين» دوگونه خوانده مي‎شود؛ گاه بر وزن «حَرَمَين» كه مفرد آن «ثَقَل» است، خوانده مي‎شود، به معناي چيز گرانمايه و پرارزش و به معناي متاع مسافر نيز آمده است و گاه بر وزن «سِبطَيْن» به معناي شيء سنگين وزن مي‎آيد.

برخي از محقّقان اولي را به معناي گرانمايه معنوي و دومي را به معناي اعم گرفته‎اند.

واژه «ثقلان» در كلام الهي درباره «جن و انس» به كار رفته (الرحمن، آيه 3) و در سخن پيامبر گرامي اسلام - صلّي الله عليه و آله- بيانگر «قرآن و اهل بيت عليهم السلام » است.

نوشته شده توسط زينب | ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |