ابوبكر

نام و لقب ابوبكر : نام ابوبكر عبدالله بن عثمان ابن عامر است و او را براى زيباييش "عتيق" صدا مي زدنند.
ابوبكر در زمان پيامبر (ص) :

در مورد زمان اسلام آوردن او بين روايات اهل سنت اختلاف است. با توجه به قطعي بودن عنوان اولين مرد مسلمان براي حضرت امام علي عليه‌السلام، برخي از منابع سعي نموده‌اند با نقل رواياتي او را اولين مرد بالغ مسلمان نشان دهند (چرا كه امام علي عليه‌السلام در هنگام ايمان آوردن بيش از ده سال نداشت) اما در روايتي محمد بن ‌سعد از پدر خود نقل مى‌كند كه پيش ‌از ابوبكر بيش از پنجاه نفر مسلمان شده بودند.

برجسته‌ترين حادثه زندگي ابوبكر همراهي با پيامبر در هجرت به مدينه و پنهان شدن در غار ثور است. وقتي پيامبر از طريق وحي از توطئه قتل خويش آگاه شد، تصميم به هجرت به مدينه گرفت كه در ابتداي راه به ابوبكر برخورد و به اتفاق او از مكه خارج شد. در پي تعقيب مكيان، ابوبكر ترسيده بود اما پيامبر وي را آرام كرد. اهل سنت براي همراهي ابوبكر با پيامبر در هجرت به مدينه به ويژه اقامت چند روز در غار ثور اهميت بسيار قائل شده‌اند.

اما مفسران شيعه و برخي از اهل سنت با توجه به جمله «لاتحزن» در آيه 40 سوره توبه (كه اشاره دارد به توصيه پيامبر به ابوبكر مبني بر نترسيدن از چيزي) بر اين باورند كه اين همراهي ابوبكر تصادفي بوده و با توجه به هراس و وحشت او، فضيلتي براي وي به شمار نمي‌آيد.

وقتي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم و ابوبكر به قبا رسيدند، ابوبكر اصرار كرد بي‌درنگ رهسپار شهر مدينه شوند ولي پيامبر مدتي براي رسيدن پسرعموي خود، علي بن ابي‌طالب به انتظار نشست. اين امر بر ابوبكر گران آمد، پيامبر را رها كرد و خود تنها به مدينه رفت و در محله سنح مدينه به منزل خارجه بن زيد اقامت كرد.

ابوبكر شخصيت سياسى يا نظامى شناخته شده اى نداشت و در تحولات نظامى دوران ده ساله مدينه، خاطره ويژه اى از مبارزه و جنگجويى وى بر جاى نمانده است. وى با عمر بن خطاب عقد اخوت داشت و بعدها به همراه او و ابوعبيده جراح توانستند خلافت را در اختيار بگيرد. عمر قائم مقام شد و ابوعبيده فرمانده نيروهاى نظامى گرديد! و در حقيقت يك كودتاى سه نفره، قدرت را تقسيم و براى خود تثبيت كرد.
نوشته شده توسط زينب | ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۳:۴۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |